W jaki sposób możemy rozliczyć PIT-a?

PIT w 2020 roku rozliczamy za wszystkie dochody z poprzedniego roku. Należy pamiętać, że to pracodawca jest zobowiązany dostarczyć PIT-11 najpóźniej do 2 marca tego roku za rok poprzedzający. Trzeba zwrócić uwagę na to, że pojawiły się różnorodne zmiany. Już od zeszłego roku nie trzeba wypełniać rocznego zeznania podatkowego, ponieważ teraz zrobi to za nas Krajowa Administracja Skarbowa (W przypadku, kiedy wypełniamy deklarację PIT-37 oraz PIT-38. Jest to jedna z najważniejszych zeszłorocznych zmian, która będzie obowiązywać również w 2020 roku.

Jeśli natomiast chcemy samodzielnie rozliczyć PIT-a, najłatwiej jest to zrobić przy pomocy programu do wypełniania rocznego zeznania podatkowego. W internecie mamy wiele takich programów, a zaraz po nowym roku wiele gazet dołącza płyty z programami do wypełniania PIT-ów jako dodatek.

Możemy również wykonać to wszystko ręcznie i osobiście dostarczyć do odpowiedniego urzędu skarbowego. Najlepiej jest to zrobić jak najszybciej, aby uniknąć długich kolejek do okienka i niepotrzebnego dla nas stresu.

Do kiedy należy się rozliczyć z urzędem skarbowym?

W 2020 roku zmieniły się terminy składania deklaracji podatkowych. W tym roku możemy to zrobić w terminach od 15 lutego do 30 kwietnia, natomiast PIT-28 mamy złożyć do 2 marca.

Jeśli chodzi o PIT-16A i PIT-19A trzeba go rozliczyć i dostarczyć do dnia 31 stycznia, a PIT-40A do 29 lutego.

Wszystkie deklaracje przesłane przed 15 lutego, które mają termin do 30 kwietnia, zostaną uznane za złożone 15 lutego.

Dla większości podatników najważniejszy jest PIT-37. Ta deklaracja podatkowa jest typowa dla zleceniobiorców, pracowników i wszystkich innych, za których zaliczki podatkowe oblicza i pobiera zleceniodawca, zakład pracy itp. PIT-37 wypełnia się na podstawie dostarczonego przez pracodawcę PIT-11 i wskazuje ulgi oraz odliczenia, które mu przysługują.

Czy sami musimy wypełnić PIT-a?

Aktualnie Krajowa Administracja Skarbowa wypełnia za podatnika roczne zeznanie podatkowe, czyli tak zwane rozliczenie PIT za 2019 rok, bez składania o to wniosku. Z tak wypełnionym zeznaniem możemy się zapoznać na Portalu Podatkowym najprawdopodobniej już od 15 lutego.

Jeśli zweryfikujemy i zaakceptujemy PIT bez żadnych zmian, to jest to równoznaczne ze złożeniem rozliczenia rocznego. Jeśli nie zrobimy nic, to wraz z upływem terminu składania zeznać, to PIT-37 i PIT-38 zostaną automatycznie zaakceptowane. Możemy też zmodyfikować lub uzupełnić dane, których nie posiada Krajowa Administracja Skarbowa, lub całkowicie odrzucić rozliczenie podatkowe i samodzielnie je wypełnić.

Pamiętajmy też o tym, że termin zwrotu podatku następuje maksymalnie do trzech miesięcy od złożenia zeznania rocznego w urzędzie skarbowym.