Czym jest indywidualny mikrorachunek podatkowy?

Rząd, z roku na rok, wprowadza w życie różne innowacyjne rozwiązania. Jednym z nich jest uruchomienie tzw. indywidualnego mikrorachunku podatkowego, który obowiązuje nas już od początku tego roku tj. 1 stycznia 2020 roku. Jego celem jest indywidualne zbieranie opłat podatkowych z tytułu PIT, CIT oraz VAT. Korzystanie z niego jest bezpłatne, a jego numer sprawdzić możemy poprzez skorzystanie z portalu rządowego. Na czym konkretnie polega indywidualny mikrorachunek podatkowy i jak należy z niego skorzystać?

Zasada działania indywidualnego mikrorachunku podatkowego

Zanim mikrorachunek podatkowy został wprowadzony do obiegu, wszelkie opłaty i podatki trafiały bezpośrednio na konto danego Urzędu Skarbowego. Powodowało to wiele komplikacji i trudności związanymi z określeniem wpływu danego podatku i weryfikacji jego wielkości. Od 1 stycznia 2020 roku Ministerstwo Finansów wraz z Krajową Administracją Skarbową opracowało innowacyjne rozwiązanie polegające na stworzeniu indywidualnego rachunku bankowego dla każdego przedsiębiorcy i osoby fizycznej. Dzięki temu wszelkie podatki, a także zaległości w ich opłacaniu trafiać będą na nasze osobiste konta podatkowe.

Weryfikacja indywidualnego mikrorachunku podatkowego

Korzystając ze strony podatki.gov.pl każdy przedsiębiorca oraz osoba nie prowadząca działalności gospodarczej, może sprawdzić i zweryfikować swój indywidualny numer rachunku. Można to zrobić na dwa sposoby:
• Za pomocą nr PESEL – jeśli jesteśmy osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej;
• Przy pomocy nr NIP – gdy prowadzisz działalność gospodarczą bądź odprowadzasz podatek VAT i składki na ubezpieczenie społeczne.

Numer rachunku pozostaje niezmienny niezależnie od pory dnia czy nawet zmiany naszego nazwiska czy statutu. Dodatkowo, jego numer sprawdzić można nie tylko przez stronę internetową, ale też w Urzędzie Skarbowym.
Indywidualny rachunek bankowy składa się z trzech członów. Pierwsza pokazuje liczbę kontrolną i mieści się zawsze na początku numeru rachunku podatnika czy płatnika podatku, następnie mamy do czynienia z ciągiem kontrolnym cyfr, który zawsze będzie taki sam, a w końcu z prawidłową weryfikacją użytkownika. Należą do niej sposób identyfikacji (PESEL lub NIP) określany za pomocą cyfr „1” i „2” oraz cyfry z Twojego numeru PESEL czy Numeru Identyfikacji Podatkowej.

Do czego służy indywidualny mikrorachunek podatkowy?

Za pomocą własnego mikrorachunku podatkowego zapłacisz wszelkie zobowiązania podatkowe związane z podatkiem od osób fizycznych (PIT) oraz od osób prawnych (CIT). Z powodzeniem przelejesz na niego również wszelkie opłaty związane z podatkiem VAT. Jednak pozostałe podatki, jak np. podatek od darowizn czy spadków będziesz musiał opłacić według starej metody – odnajdując numer rachunku na stronie swojego Urzędu Skarbowego.