Zmiany w rozliczeniach PIT za rok 2020

Jak co roku następuje okres rozliczenia od uzyskanych przychodów i złożenia deklaracji PIT do urzędu skarbowego za poprzedni rok. Jak wygląda sytuacja w 2021 roku? Kiedy należy się rozliczyć za rok 2020?

PIT 2021 – kiedy można się rozliczyć?

Jak powszechnie wiadomo dopilnowanie ostatecznych terminów i rozliczenie się w odpowiednim czasie chroni nas przed nałożeniem odsetek i kar skarbowych za zwłokę. Dlatego warto zapoznać się z nowymi terminami i zaplanować wszystkie działania.

Terminy składania deklaracji

Terminy składania rocznych deklaracji podatkowych różnią się od siebie w zależności od rodzaju deklaracji, którą musimy złożyć, dlatego warto wcześniej zapoznać się z terminem:

  • do 1 marca 2021 roku – PIT-28,
  • do 30 kwietnia 2021 - PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39.

Forma złożenia deklaracji podatkowej

We wcześniejszych latach większość z nas składała swoje deklaracje podatkowe stacjonarnie w Urzędzie Skarbowym, jednak od pewnego czasu istnieje możliwość rozliczania się za pomocą Internetu. Wprowadzenie usługi e-PIT pozwoliło na złożenie zeznania drogą elektroniczną, która z pewnością zaoszczędza czas.

Dodatkowo dla osób chcących osobiście odwiedzić US i załatwić sprawę bez kolejki wprowadzono nową usługę - „Umów wizytę w urzędzie skarbowym". Aby umówić się na spotkanie należy wejść na stronę podatki.gov.pl oraz:

  • wybrać właściwy urząd skarbowy i rodzaj sprawy do załatwienia,
  • wybrać godzinę i datę planowanej wizyty,
  • uzupełnić dane kontaktowe.

Po dokonaniu tych czynności na podany e-mail przyjdzie potwierdzenie terminu wizyty wraz ze wskazaniem stanowiska lub pokoju, w którym załatwisz sprawę.

 

Zmiana skali podatkowej w 2020

W I przedziale skali podatkowej obowiązywała stawka w wysokości 18% lub 17,75% stopy podatku. Natomiast po przekroczeniu określonego dochodu - 85.528 zł, stopa podatkowa ulega wzrostowi z 17% do 32%.

Pracownicze koszty uzyskania przychodów 2020

Podstawowe pracownicze koszty uzyskania przychodów dla pracowników z miejscem zamieszkania w miejscowości, w której znajduje się zakład pracy wynoszą w 2020 r. miesięcznie 250 zł, a rocznie nie mogą przekroczyć 3000 zł.

Natomiast pracownicy, którzy dojeżdżają z miejsca zamieszkania do zakładu pracy mają możliwość odliczenia pewnych sum. Miesięczny limit wynosi 300 zł, a roczny 3600 zł.

Ulga dla osób do 26 roku życia

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, bądź zlecenia mają możliwość skorzystania z zwolnienia z podatku. Kwota wolna od podatku wynosi 85.528 zł, oznacza to, iż przychód uzyskany w 2020 roku do tej kwoty jest zwolniony z opodatkowania. Ważne jest natomiast to, że w rocznej deklaracji należy wykazać otrzymane kwoty.

Darowizna na rzecz COVID

Podatnicy, którzy w ramach walki z wirusem przekazywali darowizny pieniężne lub sprzęt dla jednostek medycznych, organizacji pożytku publicznego lub innych jednostek walczących z Covid mają prawo do skorzystania z ulgi podatkowej. Od dochodu można odliczyć od 100 do 200% wartości przekazanej darowizny w okresie od stycznia do września. Z ulgi skorzystać mogą podatnicy rozliczających się deklaracją PIT-37, PIT-36, PIT-36L i PIT-28.