Korekta JPK_VAT bez konieczności składania czynnego żalu

JPK_VAT jest dokumentem elektronicznym  który składa się z ewidencji VAT (zestaw dokumentów i informacji o zakupach i sprzedaży która wynika z ewidencji VAT za dany okres u przedsiębiorcy) jak również z deklaracji VAT za dany okres (VAT-7 i VAT-7K). W przypadku gdy przedsiębiorca otrzymał od kontrahenta faktury z opóźnieniem lub otrzymał korektę faktury po złożeniu pliku JPK-VAT do US zmuszony był do składania korekty pliku.  Każda korekta powyższego pliku JPK_VAT przesyłana do urzędu skarbowego nakładała na przedsiębiorcę konieczność składania czynnego żalu. Taki stan rzeczy obowiązywał od  1 października 2020r.

 

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców  poinformował  że z uchwalonych przepisów Polskiego Ładu wynika iż od 1 stycznia 2022 nie będzie już konieczności składania czynnego żalu w sytuacji wykrycia błędu jedynie w części ewidencyjnej pliku JPK_VAT, jak również w części deklaracyjnej oraz części ewidencyjnej pliku JPK_VAT. Pod warunkiem że przedsiębiorca złoży poprawną korektę pliku.

"Rozszerzenie art. 16a kodeksu karnego skarbowego o niekaralność czynów związanych ze złożeniem korekty ewidencji VAT, było konieczne. Przedsiębiorcy musieli składać tzw. czynny żal w sytuacjach oczywistych, co nie miało sensu i obciążało firmy zbędną biurokracją" – skomentował Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz.(PAP)

Więcej możesz przeczytać na stronie: Korekta JPK_VAT bez czynnego żalu