Nowelizacja kodeksu pracy - sprawdź jakie zmieny czekają w 2023r.

Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych zmian z nowelizacji Kodeksu Pracy która została już podpisana przez Prezydenta:

  1. Dodatkowy urlop opiekuńczy – urlop opiekuńczy został zwiększony o dodatkowe 5 dni. Będzie mógł z niego skorzystać pracownik „w celu zapewnienia osobistej opieki” lub udzielenia wsparcia swojemu krewnemu – synowi , córce, matce, ojcu lub małżonkowi a także osobie która pozostaje z pracownikiem we wspólnym gospodarstwie domowym.
  2. Dłuższy urlop rodzicielski – łączny wymiar urlopu rodzicielskiego dla obojga rodziców będzie wydłużony do 41 tygodni lub 43 tygodniu w przypadku urodzenia 2 lub więcej dzieci.
  3. Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej - zwolnienie takie będzie przysługiwało w wymiarze 2 dni lub 16 godzin w roku. Pracownik w tym czasie ma prawo do połowy wynagrodzenia. Dotyczyć może w pilnych sprawach rodzinnych które są spowodowane chorobą lub wypadkiem.
  4. Elastyczna organizacja pracy – organizacja taka będzie dotyczyć rodziców którzy opiekują się dzieckiem do 8 roku życia jak również opiekunom członków rodziny które zamieszkują we wspólnym gospodarstwie domowym i wymaga wsparcia ze względów medycznych
  5. Prawo do zmiany rodzaju umowy – dotyczy pracowników którzy pracują w danym miejscu pracy co najmniej 6 miesięcy. Taki pracownik będzie miał możliwość wystąpienia do pracodawcy o zmianę warunków pracy – zmiana rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślone lub inne korzystne dla pracownika warunki pracy.
  6. Zmiana w umowie o pracę na okres próbny – umowę o prace na okres próbny będzie można zawrzeć na okres nieprzekraczający:
    1. 1 miesiąca gdy umowa o pracę będzie zawarta na okres krótszy niż 6 miesięcy
    2. 2 miesięcy – gdy umowa zawarcia umowy będzie przewidywana na co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy.
  7. Dwie dodatkowe przerwy –
    1. Z drugiej przerwy 15 minutowej będzie mógł skorzystać pracownik któremu dobowy wymiar czasu pracy przekracza 9 godzin
    2. Z trzeciej przerwy co najmniej 15sto minutowej będzie mógł skorzystać pracownik któremu dobowy wymiar czasu pracy przekracza 16 godzin
  8. Obowiązek informacyjny – pracownik będzie musiał być poinformowany przez pracodawcę o
    1. Początkowym wynagrodzeniu podstawowym
    2. Innych elementach składowych wskazanych oddzielnie
    3. Częstotliwości oraz sposobie wypłacania wynagrodzenia, do którego pracownik ma prawo.

 

Jest to lista najważniejszych zmian wybranych z nowelizacji Kodeksu pracy.

Artykuł powstał w oparciu o informacje zawarte na stronie https://kadry.infor.pl/wiadomosci/5698105,sejm-uchwalil-nowelizacje-kodeksu-pracy-worklife-balance.html