Kara za niezłożenie sprawozdania finansowego.

Czy wiesz że:

Fiskus może Cię ukarać za niezłożenie sprawozdania finansowego !

Firmy, które do niedawna traktowały złożenie sprawozdania finansowego w urzędzie skarbowym jako zbędną formalność, mogą teraz boleśnie przekonać się jakie są skutki niespełnienia tego obowiązku. Tym, którzy nie wywiążą się na czas z tego wymogu grozi grzywna.

Sprawozdanie finansoweOd niedawna bowiem nieprzekazanie organowi podatkowemu sprawozdania finansowego traktuje się jako wykroczenie skarbowe. Fiskus może nałożyć grzywnę w postępowaniu mandatowym, która obecnie nie może być wyższa niż 3.500 złotych. Jeżeli nie będzie możliwe zastosowanie ww. postępowania, sprawa trafi do sądu (wydział karny), który może orzec grzywnę w wysokości od 175 zł do 35.000 zł.

Karę otrzyma osoba zajmująca się sprawami gospodarczymi w danym podmiocie. Wynikają one z przepisów prawa, decyzji odpowiednich organów, umowy lub faktycznego wykonywania. Najczęściej są to osoby zarządzające firmami, w tym przede wszystkim zarządy.

Jak więc uniknąć tego typu przygód i kosztów. Sądzę, że w zależności od tego kto zajmuje się obsługą księgową Twojej firmy (pracownik, biuro rachunkowe, inne osoby), należy szczególnie uczulić taką osobę (firmę) na tego typu kwestie. Jednakże renomowane biura rachunkowe najczęściej same kompleksowo wykonują lub nadzorują dopełnienie tego typu obowiązków wobec urzędów skarbowych, sądów rejestrowych i innych instytucji.