Wynajem pokoi i agroturystyka a podatek dochodowy

Przedsiębiorca który zajmuje się w swojej działalności gospodarczej wynajmem mieszkań  ma do wyboru następujące formy opodatkowania:

  1. opodatkowanie według skali podatkowej PIT,
  2. opodatkowanie podatkiem liniowym
  3. opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Jeśli natomiast osoba zajmuje się wynajmem tzw. „prywatnym” który nie jest prowadzony w działalności gospodarczej to może dochody takie opodatkować w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 8,5% (dla przychodów do kwoty 100 tys zł) lub stawki 12,5% (dla przychodów osiągniętych w danym roku na kwotę wyższą niż 100 tys zł) albo według skali podatkowej PIT. Zmiany tego opodatkowania nastąpią od 1 stycznia 2023 r gdzie najem prywatny będzie  opodatkowany tylko w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Gospodarstwo rolne a wynajem pokoi dla turystów.

Jeśli dane gospodarstwo rolne wynajmuje w swoim gospodarstwie  do 5 pokoi gościnnych turystom jest ono zwolnione z podatku. Zwolnienie takie zostało określone w artykule 21 ust. 1 pkt 43 ustawy i PIT w którym jest jasno napisane „Wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.”[1]

Aby skorzystać z powyższego zwolnienie gospodarstwo rolne musi pamiętać aby spełnić także określone warunki:

  1. Liczba pokoi do wynajmu nie może przekroczyć 5,
  2. Wynajem osobom tylko w celu wypoczynku a nie pomocy lub pracy zarobkowej,
  3. Budynki w których są ulokowane pokoje gościnne położone są na terenie wiejskim w danym gospodarstwie rolnym,
  4. Pokoje gościnne na wynajem muszą także znajdować się w budynku mieszkalnym  a nie może to być budynek gospodarczy w którym zaadaptowane zostały takie pokoje.

[1] Ustawa o PIT art. 21 ust. 1 pkt 43