Wynajem pokoi i agroturystyka a podatek dochodowy
Przedsiębiorca który zajmuje się w swojej działalności gospodarczej wynajmem mieszkań ma do wyboru następujące formy opodatkowania:
- opodatkowanie według skali podatkowej PIT,
- opodatkowanie podatkiem liniowym
- opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Jeśli natomiast osoba zajmuje się wynajmem tzw. „prywatnym” który nie jest prowadzony w działalności gospodarczej to może dochody takie opodatkować w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 8,5% (dla przychodów do kwoty 100 tys zł) lub stawki 12,5% (dla przychodów osiągniętych w danym roku na kwotę wyższą niż 100 tys zł) albo według skali podatkowej PIT. Zmiany tego opodatkowania nastąpią od 1 stycznia 2023 r gdzie najem prywatny będzie opodatkowany tylko w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Gospodarstwo rolne a wynajem pokoi dla turystów.
Jeśli dane gospodarstwo rolne wynajmuje w swoim gospodarstwie do 5 pokoi gościnnych turystom jest ono zwolnione z podatku. Zwolnienie takie zostało określone w artykule 21 ust. 1 pkt 43 ustawy i PIT w którym jest jasno napisane „Wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.”[1]
Aby skorzystać z powyższego zwolnienie gospodarstwo rolne musi pamiętać aby spełnić także określone warunki:
- Liczba pokoi do wynajmu nie może przekroczyć 5,
- Wynajem osobom tylko w celu wypoczynku a nie pomocy lub pracy zarobkowej,
- Budynki w których są ulokowane pokoje gościnne położone są na terenie wiejskim w danym gospodarstwie rolnym,
- Pokoje gościnne na wynajem muszą także znajdować się w budynku mieszkalnym a nie może to być budynek gospodarczy w którym zaadaptowane zostały takie pokoje.
[1] Ustawa o PIT art. 21 ust. 1 pkt 43