Poradnik przedsiębiorcy

W naszym poradniku znajdziesz ciekawostki z działu księgowości oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez naszych klientów. Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu chcemy się z Wami dzielić wiedzą, która pomoże Wam w rozwijaniu i ciągłym polepszaniu Waszych firm. Jeśli masz jakieś pytanie do naszego biura rachunkowego, które jeszcze się nie znajduje w naszym Poradniku dla przedsiębiorcy to zapraszamy do kontaktu z nami.

Kara za niezłożenie sprawozdania finansowego

Fiskus może Cię ukarać za niezłożenie sprawozdania finansowego !

Jeśli do tej pory uważałeś, że złożenie sprawozdania finansowego do Urzędu Skarbowego to zbędna formalność - sprawdź artykuł, który mówi o karze jaką można dostać za niezłożenie sprawozdania. 

Czytaj artykuł...

Dofinansowanie wynagrodzeń osób niepełnosprawnych ze środków PFRON

Ważnym obszarem aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych jest podejmowanie przez nich zatrudnienia w zwykłych zakładach na otwartym rynku pracy (a nie tylko w zakładach pracy chronionej)  jak również podjęcie przez nich  prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Dofinansowanie PFRON jak uzyskać, jakie należy spełniać warunki....

Czytaj artykuł...

Dlaczego spółkę cywilną warto przekształcić w spółkę komandytową?

Nie ulega wątpliwości, że obecnie żyjemy i prowadzimy działalność gospodarczą w burzliwym i niepewnym otoczeniu, co powinno skłaniać przedsiębiorców do działań ograniczających przyszłe ryzyko biznesowe. Przekształcenie spółki cywilnej jest....

Czytaj artykuł...

Zmiana biura rachunkowego – nie taki diabeł straszny.

Często dostajesz niepokojące sygnały, że Twoja współpraca z dotychczasowym biurem rachunkowym pozostawia wiele do życzenia. Nosisz się z myślą o zmianie, ale wydaje Ci się, że jest to trudna i ryzykowna decyzja. Chcę Cię uspokoić. Zmiana biura rachunkowego to prosty i korzystny proces i warto podjąć takie kroki, jeśli masz na uwadze rozwój swojej firmy....

Czytaj artykuł...

Czy w spółce warto powołać prokurenta?

Prowadzenie działalności w formie spółki jest nie lada zadaniem. Głównym organem odpowiedzialnym za kierownictwo taką działalnością jest zarząd. Istnieje jednak możliwość przeniesienia części obowiązków prawnych na instytucję prokurenta. To pełnomocnictwo może zostać udzielone tylko przez przedsiębiorcę, który posiada wpis do KRS-u. Czy jest to dobre posunięcie biznesowe? Jako biuro rachunkowe, które niejednokrotnie współpracowało ze spółkami, próbujemy się nad tym zastanowić.

Czytaj artykuł...

Wydruk z wyszukiwarki KRS - zalety, wady, dostępność?

Jako biuro rachunkowe wiemy, jak istotną kwestią są dokumenty potwierdzające informacje o spółkach i łatwość ich pozyskania. Od 15 marca 2018r. weszły w życie nowe przepisy prawne, które umożliwiają dostęp przez internet każdemu do pełnych danych o podmiotach z KRS. Co więcej dostępne są również informacje o składnych przez te podmioty dokumentach finansowych. 

Czytaj artykuł...

Jak rozszerzyć przedmiot działalności spółki z o.o

Jesteś właścicielem spółki z o.o. i zamierzasz rozszerzyć przedmiot swojej działalności? Co należy zrobić w takiej sytuacji?

Czytaj artykuł

Zmiany w składaniu sprawozdań finansowych do KRS

Składanie sprawozdania finansowego  to obowiązek każdej jednostki wpisanej do KRS oraz podatników PIT którzy prowadzą księgi rachunkowe. Jakie zmiany obowiązują w 2019 roku w zakresie składania sprawozdań finansowych do Krajowego Rejestru Sądowego?

Czytaj artykuł...

Niezłożenie sprawozdania finansowego do KRS w terminie. Jakie sankcje nam grożą?

Jednym z podatkowych obowiązków przedsiębiorców jest terminowe składanie sprawozdań do KRS. Roczne sprawozdania finansowe aktualnie składa się do KRS w postaci elektronicznej, co wydawać by się mogło, powinno przyspieszyć i usprawnić to zadanie.

Czytaj więcej...

Prowadzenie księgowości – samodzielnie czy przez biuro księgowe?

Myśląc o założeniu działalności gospodarczej musisz podjąć także decyzję w jaki sposób prowadzone zostaną usługi księgowe w Twojej firmie. Możesz to robić samodzielnie lub przez biuro księgowe posiadające odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Sprawdź jakie są wady i zalety samodzielnego prowadzenia księgowości.

Czytaj więcej...

Czym jest absolutorium i dlaczego jest takie ważne

Absolutorium jest aprobatą działalności określonego organu. Udzielenie absolutorium jest jednoznaczne ze stwierdzeniem należytego działania. Absolutorium udziela się na podstawie sprawozdania finansowego, które powinno być złożone w określonym z góry czasie.

Czytaj więcej...

Czym jest split payment?

Split payment, inaczej zwany również mechanizmem podzielonej płatności, to kolejny sposób uszczelniania systemu podatkowego przez rząd, które ma walczyć z wyłudzeniami VAT. Czym jednak on jest, od kiedy zaczął obowiązywać i przede wszystkim, jakie nowe obowiązki nałożył na przedsiębiorców?

Czytaj więcej....

W jaki sposób możemy rozliczyć PIT-a?

Nastał rok 2020, a tym samym wielkimi krokami zbliża się czas oddawania PIT-ów za poprzedni rok. Większość ludzi już pod koniec roku zastanawia się, kiedy trzeba będzie złożyć zeznania podatkowe i w jaki sposób lepiej to zrobić.

Czytaj więcej....

Czym jest BDO i kto powienien się w nim zarejestrować

Rejestr BDO, czyli bazy danych o odpadach, jest to spis przedsiębiorców, którzy wytwarzają odpady, wprowadzają na rynek nowe produkty itp. Sprawdź w jaki sposób zapisać się do BDO.

Czytaj więcej....

Zwolnienie z obowiązku opłacenia składek ZUS

W związku z panującą epidemią koronawirusa w Polsce i na świecie, Sejm postanowił uchwalić ustawę, która zwalnia niektórych przedsiębiorców z obowiązku płacenia składek do ZUS. Celem wprowadzenia nowych przepisów jest zapobiegnięcie poważnym zaburzeniom w gospodarce i wsparcie przedsiębiorców, którzy potrzebują pomocy

Czytaj więcej...

Tarcza antykryzysowa 4.0 - jakie zmiany zostały wprowadzone?

Epidemia koronawirusa spowodowała, że wiele przedsiębiorstw miało problemy w utrzymaniem się na rynku, uiszczaniem składek do ZUS. Rząd postanowił pomóc przedsiębiorcom w trudnej sytuacji i wprowadził nowa ustawę – Tarczę Antykryzysową, która wprowadzała pewne udogodnienia dla firm. Tarcza co pewien czas jest aktualizowana o nowe przepisy, w dniu 4 czerwca 2020 weszła w życie kolejna zmiana dotycząca tarczy antykryzysowej.

Czytaj więcej...

Całkowity koszt zatrudnienia pracownika – na co musisz się przygotować?

Zastanawiasz się, ile musisz zapłacić za zatrudnienie pracownika, jakie elementy składają się na całkowity koszt zatrudnienia oraz od czego on zależy? Sprawdź, na co musisz się przygotować, zatrudniając osobę w Twojej firmie i czy masz odpowiednie zasoby, aby to zrobić.

Czytaj więcej....

Zalety wystawiania faktury online

Jednym z podstawowych zadań związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej jest wystawianie faktur. Faktura będąc najważniejszym dokumentem księgowym, umożliwia kontrahentowi dokonanie płatności, a także służy rozliczeniom podatkowym. Przedsiębiorcy mogą wystawiać faktury na kilka sposobów: ręcznie, wykorzystując gotowe druki, przy pomocy dedykowanego oprogramowania komputerowego, a także online, wykorzystując Internet.

Czytaj więcej...

Czym jest indywidualny mikrorachunek podatkowy?

Rząd, z roku na rok, wprowadza w życie różne innowacyjne rozwiązania. Jednym z nich jest uruchomienie tzw. indywidualnego mikrorachunku podatkowego, który obowiązuje nas już od początku tego roku tj. 1 stycznia 2020 roku. Sprawdź czym jest indywidualny mikrorachunek podatkowy i jaki jest jego cel?

Czytaj więcej...

Co należy wiedzieć o ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych?

Jedną z uproszczonych form prowadzenia księgowości jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ta forma opodatkowania działalności gospodarczej nie jest jednak dostępną dla wszystkich, dlatego warto dowiedzieć się nieco więcej na jej temat.

Czytaj więcej...

Czym jest skala podatkowa?

Jedną z form opodatkowania, którą może wybrać przedsiębiorca podczas zakładania działalności gospodarczej jest skala podatkowa. Warto wiedzieć, jak wygląda rozliczanie się z urzędem skarbowym w jej przypadku.

Czytaj więcej...

Jakie zmiany prawne przyniósł nam rok 2020

Sprawdź jakie zmiany prawne przyniósł nam rok 2020.

Czytaj więcej...

Podatek progresywny i liniowy. Który jest bardziej sprawiedliwy?

Dziś coraz częściej pojawia się pytanie, jaki model systemu podatkowego jest najbardziej sprawiedliwy i korzystny dla ogółu społeczeństwa?

Czytaj więcej...

Zmiany w prawie odnośnie faktur uproszczonych

Czym są faktury uproszczone? Faktury uproszczone to inaczej paragony fiskalne, ale nie każdy paragon jest fakturą uproszczoną, aby móc mówić o fakturze uproszczonej muszą zostać spełnione pewne warunki. Sprawdź jakie!

Czytaj więcej...

Ulga rehabilitacyjna – co to jest i komu przysługuje

Ulga rehabilitacyjna daje możliwość odliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych i ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wydatków przeznaczonych na rehabilitację oraz wydatków, które ułatwiają wykonywanie czynności życiowych osobom niepełnosprawnym, bądź ich opiekunom.

Czytaj więcej...

Zmiany w rozliczeniach PIT za rok 2020

Jak co roku następuje okres rozliczenia od uzyskanych przychodów i złożenia deklaracji PIT do urzędu skarbowego za poprzedni rok. Jak wygląda sytuacja w 2021 roku? Kiedy należy się rozliczyć za rok 2020?

Czytaj więcej...

Zmiany w ryczałcie w 2021 roku

Początek roku 2021 przyniósł ze sobą szereg zmian w niektórych przepisach. Również w tych, dotyczących ryczałtu ewidencjonowanego. Od tego roku więcej przedsiębiorców będzie mogło skorzystać z tej formy opodatkowania. Co jeszcze zmieniło się ryczałcie z dniem 1 stycznia?

Czytaj więcej...

PPK PRACOWNICZE PLANY KAPITAŁOWE-terminy, obowiązki pracodawcy i pracownika

Sprawdź czym są i  w jakim celu powstały Pracownice Plany Kapitałowe a także jakie są obowiązki Pracownika i Pracodawcy w tym zakresie.

Czytaj więcej...

Czym się różni paragon od faktury VAT?

Czym różni się paragon od faktury VAT? W poniższym artykule przybliżamy najważniejsze informacje na temat faktury uproszczonej, paragonu i faktury VAT.

Czytaj więcej...

Nowy kalendarz księgowego

W związku z wprowadzeniem przez prawodawców przepisów związanych z Nowym Ładem zmianą ulegną kwestie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej jak formy i terminów obliczania poszczególnych składek...

Czytaj więcej...

Wynagrodzenie za pracę w 2022 roku

14 września 2021r. na posiedzeniu Rady Ministrów zostało przyjęte rozporządzenie określające minimalne wynagrodzenie za pracę w 2022 roku. Ile zarobią Polacy już od stycznia 2022 roku?

Czytaj więcej...

Korekta JPK_VAT bez konieczności składania czynnego żalu

JPK_VAT jest dokumentem elektronicznym  który składa się z ewidencji VAT jak również z deklaracji VAT za dany okres. 

Czytaj więcej...

Jakie są terminy przedawnienia faktur?

Już 1 stycznia 2022 r. zostaną przedawnione faktury wystawione i nie opłacone w roku 2019. Co zrobić aby faktury się nie przedawniły?

Czytaj więcej...

Najważniejsze zmiany w 2022 roku - Nowy Polski Ład

Sprawdź jakie zmiany zostały wprowadzone w związku z Nowym Polskim Ładem.

Czytaj więcej...

PIT-2 czym jest i kiedy należy go składać?

Wyjaśniamy czym jest deklaracja PIT-2? Kiedy należy ją złożyć a także jakie obowiązki musi dopełnić pracownik aby ulga został prawidłowo obliczona.

Czytaj więcej...

Zmiany w dostępie do informacji bankowych podatnika

Jakie obecnie uprawnienia posiadają organy Krajowej Administracji Skarbowej a co się zmieni już od 1 lipca 2022r.

Czytaj więcej...

Zmiany w podpisywaniu sprawozdania finansowego w 2022 r.

Zbliża się termin składania sprawozdań finansowych za rok 2022. Sprawdź jakie zmiany zostały wprowadzone od dnia 1 stycznia 2022r. w tym zakresie.

Czytaj więcej...

Wynajem pokoi i agroturystyka a podatek dochodowy

Czy uzyskiwane dochody z agroturystyki i wynajmu pokoi  w gospodarstwie rolnym podlegają opodatkowaniu? Sprawdź która forma wynajmu jest zwolniona z podatku dochodowego?

Czytaj więcej...

Jakie zmiany nas czekają po nowelizacji Kodeksu Pracy 2022

Do sejmu trafił projekt nowelizacji Kodeksu pracy dzięki któremu mają zostać wdrożone dwie dyrektywny unijne. Co zmieni się w prawie pracy dla pracownika i pracodawcy?

Czytaj więcej...

KSeF czyli obowiązkowe e-faktury od 2024 r.

Co to jest KSeF i od kiedy będzie konieczność z korzystania z tego systemu. Sprawdź jakie zmiany szykuje dla przedsiębiorców Ministerstwo Finansów w roku 2024.

Czytaj więcej...

Nowelizacja kodeksu pracy - sprawdź jakie zmiany będą obowiązywać w 2023 r.

Sprawdź jakie zmiany będą obowiązywać w Kodeksie pracy w roku 2023r. Poniżej kilka najważniejszych zmian wprowadzonych po nowelizacji kodeksu pracy. 

Czytaj więcej...